Veliko Trnovo, Carev grad sa srednjovekovnom tvrđavom, palatama bugarskih careva i patrijaršijskom katedralom, izgrađen na tri brda iznad reke, bio je prestonica Druge bugarske kraljevine. Kaldrmisane ulice starog grada vode posetioce u zanatske radnje i stare kuće od pre 200 godina, a crkva Svetih 40 mučenika, gde su počivale mošti našeg Svetog Save, obnovljena je i postala muzej duhovnosti.
Arbanasi, muzejsko, živopisno selo sa dobro očuvanim autentičnim kućama visokih kamenih zidova nekadašnjih bogatih stanovnika, krije zanimljive manastire i crkve 16 – 18. veka, a atmosfera spokojstva i gostoljubivost meštana čine selo pravim mestom za predah od puta.
Plovdiv, Evropska prestonica kulture 2019., grad na sedam brežuljaka na obalama reke Marice, jedan od najstarijih gradova u Evropi – nastao je 4000 godina pre nove ere. Brojni arheološki nalazi tračanskog, rimskog i vizantijskog vremena ne samo da svedoče o slavnoj prošlosti, već su uspešno ukomponovani i u modernu arhitekturu grada.
Sofija, osnovana pre sedam hiljada godina, u svojoj dugoj istoriji imala je više imena, a ostaci starog grada su i danas vidljivi. Prvobitno Serdika, pa Triadica, zatim Sredec na kraju je promenjeno u Sofija – “mudrost”. Ova pravoslavna metropola ima mnoštvo crkava, među kojima su najznačajnije crkva Svetog Đorđa, Svete Sofije, Crkva svete Nedelje (ili Svetog Kralja, poznata po tome što u njoj počivaju mošti srpskog kralja Stefana Milutina) i patrijaršijska katedrala Hram Aleksandra Nevskog.
Manastir Sv.Ivana u Rili, Rilski manastir ili jednostavno Manastir Rila, od 1983. je pod zaštitom UNESKO-a i najveći je i najslavniji pravoslavni manastir u Bugarskoj. Veruje se da je manastir u 10. veku osnovao pustinjak Sveti Jovan Rilski (Ivan Rilski) i najvažniji je bugarski kulturni, istorijski i arhitektonski spomenik zbog važnosti u oblikovanju duhovnog i društvenog života u Bugarskoj.
Okupljanje putnika u 21:30h na BAS–glavnoj autobuskoj stanici (obaveštenje o broju perona biće poslato 1-2 dana pre polaska). Polazak u 22:00h, vožnja sa pauzama zbog odmora i granice.
Oko 09:00h dolazak u Veliko Trnovo, obilazak znamenitosti Carevog grada i fakultativna poseta tvrđavi Carevec i muzeju-crkvi Svetih četrdeset mučenika, slobodno vreme za šetnju i ručak. U 13:00h polazak ka živopisnom selu Arbanasi gde je vreme stalo u nekom prethodnom veku, slobodno vreme za razgledanje i u 14:30h nastavak puta ka Plovdivu, oko 18:00h smeštaj u hotel, slobodno vreme, noćenje.
Doručak, napuštanje hotela i u 09:00h obilazak znamenitosti grada u kome su antički arheološki lokaliteti savršeno ukomponovani u savremenu strukturu grada, slobodno vreme do polaska ka Sofiji u 12:00h. Dolazak u Sofiju oko 14:00h, obilazak znamenitosti grada (Hram Aleksandra Nevskog, Crkva Svete Sofije, Rotonda-crkva sv. Đorđa iz 4. veka, Crkva Svete Nedelje sa moštima kralja Stefana Milutina, Sobranje, Predsednička palata, spomenik Svetoj Sofiji…), slobodno vreme, smeštaj u hotel oko 17:00h, slobodno vreme, noćenje.
Doručak, napuštanje hotela u 10:00h i polazak na fakultativni izlet u duhovni centar – Rilski manastir, jedinstveni kompleks u svetu, kojim dominira crkva Presvete Bogorodice gde se čuvaju mošti Svetog Jovana Rilskog. Oko 12:00h kraći obilazak manastirskog kompleksa i slobodno vreme. Polazak ka Sofiji je u 15:00h, preuzimanje putnika koji nisu išli na izlet oko 17:00h i nastavak puta ka Beogradu. Dolazak u Beograd je predviđen u kasnim noćnim satima. Kraj aranžmana.
UZ ARANŽMAN VAŽE OPŠTI USLOVI PUTOVANJA TA BAJA TOURS OTP 91/2022 Kat.A
GARANCIJA PUTOVANJA: MILENIJUM OSIGURANJE ADO
Opšte uslove putovanja turističke agencije BAJA TOURS možete pogledati OVDE
Sinđelićeva 28
11000 Beograd, Srbija
Radno vreme:
Ponedeljak-Petak: 10-17
Telefon: +381 11 32 42 368
Mobilni: +381 60 02 43 473
E-mail:
office@bajatours.co.rs
incoming@bajatours.co.rs