Manastir Kurtea de Arđeš je pravoslavni manastir u Rumuniji, u istoimenom gradu koji ima izuzetan kulturni i istorijski značaj. Ovde je bila prva prestonica rumunske zemlje i sedište prve mitropolije u 14. veku. Osnovan je polovinom 16.veka u vreme vojvode Njagoe Basaraba i njegove žene Milice, srpske princeze i njegov nastanak prati legenda o majstoru Manoli. U manastiru je saborna crkva, jedan od najpoznatijih arhitektonskih spomenika Rumunije, a tokom vladavine prvog rumunskog kralja Karola Prvog, manastir je pretvoren u nekropolu kraljevske porodice. U njemu se nalaze i mošti Svete mučenice Filoteje.
Manastir Sinaja je zadužbina kneza Mihaila Kantakuzino koji ga je osnovao 1695. po povratku sa hodočašća sa planine Sinaj. Ima biblioteku sa vrednim draguljima Kantakuzinove porodice, najraniji prevod Biblije od 1668. i kolekciju izuzetnih ikona.
Brašov Brašov je srce Transilvanije, popularni, saksonski, bogati grad okružen srednjovekovnim bedemima, bez popločanih puteva, sa kaldrmom duž uskih uličica, interesantnim baroknim zdanjima i crkvama.
Jaši je veliki privredni i kulturni centar sa pedeset crkava ukrašen velelepnim zdanjima. Ovde je sedište Mitropolije Moldavije i Bukovine i mesto hodočašća, grad u kome počivaju mošti najpoštovanije i najdraže svetiteljke srpskog pravoslavlja, Prepodobne majke Paraskeve – Svete Petke.
Okupljanje putnika u 21:30h ispred BAS-a –nove autobuske stanice u bloku 42, Novi Beograd (broj perona biće poznat 1-2 dana pre polaska). Polazak u 22:00h, vožnja kroz Srbiju i Rumuniju sa pauzama radi odmora i carinskih formalnosti.
Obilazak manastirskog kompleksa Kurtea de Arđeš oko 10:00h, poklonjenje moštima Svete mučenice Filoteje i slobodno vreme. Nastavak puta u 11:00h i oko 15:00h obilazak manastira Sinaja, zadužbine velikog spatara Mihaila Kantakuzina iz 17. veka, slobodno vreme i nastavak puta prema Brašovu u 16:00h. Smeštaj u hotel oko 17:30h, slobodno vreme, noćenje.
Doručak, obilazak znamenitosti jednog od najlepših i najčuvenijih transilvanijskih gradova u 09:30h (Glavni trg, pravoslavna crkva Svetog Nikole – prvobitno izgrađena od drveta 1392. godine, a 1495. na njenom mestu izgrađena kamena crkvu u stilu gotike, kasnije preoblikovana u vizantijskom stilu, Sej kapija, kula Tkača, muzej Tkanja smešten u zgradi iz 15.veka, Crna crkva…). Nakon obilaska, polazak na fakultativni izlet Zamak Bran & Dvorac Peleš u 11:00h. Oko 12:00h dolazak u zamak Bran, gde se može doživeti istorija, mit, intriga i magija ovog divnog mesta i njegove kraljice, čijim je potomcima vraćen 2009. godine, a posetioci mogu da uživaju u sobama posvećenim Drakuli, najpoznatijem grofu Transilvanije. Nakon obilaska, u 14:00h polazak ka dvorcu Peleš i oko 15:00h obilazak bivše letnje kraljevske rezidencije, gde je detinjstvoprovela Marioara, ćerka prestolonaslednika Ferdinanda i Marije Holencolern, srpska kraljica Marija Karađorđević. Nastavak puta ka Brašovu u 17:00h. Povratak u hotel oko 18:00h, slobodno vreme, noćenje.
Doručak, polazak ka Jašiju u 09:00h, i dolazak oko 15:00h, odlazak u Sabornu crkvu iz 19. veka gde se nalaze mošti Svete Petke, velike svetinje vascelog Pravoslavlja. Poklonjenje moštima velike svetiteljke, slobodno vreme za molitvu. Nastavak obilaska – Crkva Sv.Tri Jerarha, zadužbina vojvode Vasilija Lupua iz 17. veka, gde su prvobitno bile položene mošti Svete Petke, crkva Svetog Nikole, najstarija crkva u Jašiju, čiji je ktitor knez Štefan ćel Mare – Štefan Veliki, značajna ličnost Moldavske istorije, smeštaj u hotel, slobodno vreme, noćenje.
Doručak, u 09:00h polazak ka Targu Njamc i oko 11:00h obilazak manastira Njamc. U 12:00 nastavak puta ka Sigišoari, jednom od najlepših i najbolje očuvanih srednjovekovnih gradova u Evropi, savršeno netaknuti dragulj iz 16. veka sa devet kula, kaldrmisanim ulicama, građanskim kućama i kitnjastim crkvama, rodnom mestu Vlada Tepeša, poznatog i kao Drakula, obilazak
znamenitosti grada oko 17:00h i u 18:00h nastavak puta ka Sibinju, još jednom čarobnom gradu Transilvanije sa uskim uličicama, popločanim trgovima, upečatljivim crkvama i velelepnim zdanjima. Dolazak u Sibinj oko 20:00 i smeštaj u hotel, slobodno vreme, noćenje.
Doručak, u 09:00 obilazak znamenitosti Sibinja gde uske ulice prolaze kroz zgrade iz 17. veka sa strmim krovovima i zabatima pre nego što se otvore u ogromne trgove (Veliki trg i Mali trg), Gornji grad sa istorijskim znamenitostima i Donji grad, oivičen šarenim kućama na kaldrmisanim ulicama i omeđen impozantnim gradskim zidinama i odbrambenim kulama sa pogledom na reku Cibin, slobodno vreme. U 12:00h polazak ka Alba Juliji, koju su Sloveni nekada zvali Beograd („Beli dvorac“), u 13:00h obilazak starog dela grada (tvrđava, Rimokatolička crkva u kojoj je sahranjen Janoš Hunjadi – Sibinjanin Janko, crkva Ujedinjenja koju su podigli Ferdinand i Marija i u kojoj su se krunisali krunom svih Rumuna, Vavilon zgrada, Prinčevska palata…). U 15:00h, nastavak puta ka Hunedoariju, oko 16:00h fakultativni obilazak Korvin dvorca, poznatog i kao dvorac Sibinjanin Janka, jednog od najlepših zamkova Transilvanije, slobodno vreme. Polazak ka Beogradu u 19:00h, vožnja kroz Rumuniju i Srbiju sa pauzama radi odmora i carinskih formalnosti. Dolazak u Beograd u kasnim noćnim satima. Kraj aranžmana.
UZ ARANŽMAN VAŽE OPŠTI USLOVI PUTOVANJA TA BAJA TOURS OTP 91/2022 Kat.A
GARANCIJA PUTOVANJA: MILENIJUM OSIGURANJE ADO
NAPOMENA:
Ovaj program putovanja je intelektualna svojina agencije JEČMENICA CO – BAJA TOURS
i strogo je zabranjeno svako kopiranje i iskorišćavanje celog ili dela aranžmana u komercijalne svrhe.
Opšte uslove putovanja turističke agencije BAJA TOURS možete pogledati OVDE
Sinđelićeva 28
11000 Beograd, Srbija
Radno vreme:
Ponedeljak-Petak: 10-17
Telefon: +381 11 32 42 368
Mobilni: +381 60 02 43 473
E-mail:
office@bajatours.co.rs
incoming@bajatours.co.rs